AVX Corporation 08051K2R2BBTTR
08051K2R2BBTTR picture photo
Mfg. Part Number
08051K2R2BBTTR
Brief Description
CAP THIN FILM 2.2PF 100V 0805
Datasheet Download
08051K2R2BBTTR.pdf
Availability of 08051K2R2BBTTR
QUANTITY
08051K2R2BBTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051K2R2BBTTR
Internal Part NumberEIS-08051K2R2BBTTR
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)0.044" (1.13mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051K2R2BBTTR
Related Links08051K2, 08051K2R2BBTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051K2R2BBTTR Details Description
Related parts for 08051K2R2BBTTR
HOOK-UP STRND 36AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
CONN RECEPT 12POS 24AWG MTA-100 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.2V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 22POS PNL MNT datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 24POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
ZM .375"SFT 2000PPR QD 2M datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf