ASSMANN WSW Components A-CCS-084-Z-T
A-CCS-084-Z-T picture photo
Mfg. Part Number
A-CCS-084-Z-T
Brief Description
IC PLCC SOCKET 84POS TIN
Datasheet Download
A-CCS-084-Z-T.pdf
Availability of A-CCS-084-Z-T
QUANTITY
A-CCS-084-Z-T Order Process
Ship out your order
Specifications of A-CCS-084-Z-T
Internal Part NumberEIS-A-CCS-084-Z-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
TypePLCC
Number of Positions or Pins (Grid)84 (4 x 21)
Pitch - Mating0.050" (1.27mm)
Contact Material - MatingPhosphor Bronze
Mounting TypeThrough Hole
Features-
TerminationSolder
Pitch - Post0.050" (1.27mm)
Contact Material - PostPhosphor Bronze
Housing MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Termination Post Length0.132" (3.35mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating-
Contact Resistance15 mOhm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-CCS-084-Z-T
Related LinksA-CCS-, A-CCS-084-Z-T Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-CCS-084-Z-T Details Description
Related parts for A-CCS-084-Z-T
RES SMD 137 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
SENSOR DIGITAL GAUGE 300PSI LCD datasheet.pdf
RES SMD 18.2KOHM 0.01% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 48V datasheet.pdf
CONVERTER DC-DC 15V 13.3A 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 1.6VA THRU HOLE datasheet.pdf
CAP CER 3PF 25V R2H 0201 datasheet.pdf
Connector Header 70 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf