Cornell Dubilier Electronics DME4S15K
DME4S15K picture photo
Mfg. Part Number
DME4S15K
Brief Description
CAP FILM 0.015UF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
DME4S15K.pdf
Availability of DME4S15K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DME4S15K Order Process
Ship out your order
Specifications of DME4S15K
Internal Part NumberEIS-DME4S15K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.406" L x 0.173" W (10.30mm x 4.40mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DME4S15K
Related LinksDME4, DME4S15K Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DME4S15K Details Description
Related parts for DME4S15K
CONN STACKER .156" 23POS SGL TIN datasheet.pdf
CBL RIBN 50COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
RES SMD 365K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC SELECTOR/MUX 1OF8 3ST 16SO datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20 UNF 4-20MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE SCKT datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 4K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
IMPACT 5-PAIR 16-COL OPEN 28MM M datasheet.pdf