AVX Corporation 08051U100JAT4A
08051U100JAT4A picture photo
Mfg. Part Number
08051U100JAT4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051U100JAT4A.pdf
Availability of 08051U100JAT4A
QUANTITY
08051U100JAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051U100JAT4A
Internal Part NumberEIS-08051U100JAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051U100JAT4A
Related Links08051U1, 08051U100JAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051U100JAT4A Details Description
Related parts for 08051U100JAT4A
IC TXRX RS232 3V TRUE 24-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 25V 20% 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 15VIN 9VOUT 2W datasheet.pdf
CAP CER 51PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 5 (Power) Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
DC/DC CONVRT 12V 120W 1/8TH BRCK datasheet.pdf