AVX Corporation 08051U111FAT2A
08051U111FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051U111FAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 110PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051U111FAT2A.pdf
Availability of 08051U111FAT2A
QUANTITY
08051U111FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051U111FAT2A
Internal Part NumberEIS-08051U111FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance110pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051U111FAT2A
Related Links08051U1, 08051U111FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051U111FAT2A Details Description
Related parts for 08051U111FAT2A
CONN HEADER 13POS 2MM R/A TIN datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 200K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100 STR datasheet.pdf
120 mA, Current Sinking, 10-Bit, I2C DAC IC datasheet.pdf