AVX Corporation 08051U141FAT2A
08051U141FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051U141FAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 140PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051U141FAT2A.pdf
Availability of 08051U141FAT2A
QUANTITY
08051U141FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051U141FAT2A
Internal Part NumberEIS-08051U141FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance140pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051U141FAT2A
Related Links08051U1, 08051U141FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051U141FAT2A Details Description
Related parts for 08051U141FAT2A
RES 0.47 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 3A SMB datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 36.5K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 720MA 397 MOHM datasheet.pdf
RES 5.97K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SLDV-THR 5.08/22/180F 3.2 BK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 160W datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf