AVX Corporation 08051U1R0CAT2A
08051U1R0CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051U1R0CAT2A
Brief Description
CAP CER 1PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051U1R0CAT2A.pdf
Availability of 08051U1R0CAT2A
QUANTITY
08051U1R0CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051U1R0CAT2A
Internal Part NumberEIS-08051U1R0CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051U1R0CAT2A
Related Links08051U1, 08051U1R0CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051U1R0CAT2A Details Description
Related parts for 08051U1R0CAT2A
RES SMD 39.2 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC 80C51 MCU FLASH 32K 44-PLCC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 7A 48V datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
2.0 WTB RETAINER 3CKT datasheet.pdf
RES 432 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP MICA 1500PF 5% 100V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT PIN datasheet.pdf