AVX Corporation 08051U1R2BAT2A
08051U1R2BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051U1R2BAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.2PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051U1R2BAT2A.pdf
Availability of 08051U1R2BAT2A
QUANTITY
08051U1R2BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051U1R2BAT2A
Internal Part NumberEIS-08051U1R2BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051U1R2BAT2A
Related Links08051U1, 08051U1R2BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051U1R2BAT2A Details Description
Related parts for 08051U1R2BAT2A
RES SMD 1.43KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 1KB FLASH 20TVSOP datasheet.pdf
RES .30 OHM 1% 5W AXIAL WW datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DUAL VERT PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 16pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 20K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.94 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 203 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 45POS SMD datasheet.pdf