United Chemi-Con E36D750LPN373TEE3M
E36D750LPN373TEE3M picture photo
Mfg. Part Number
E36D750LPN373TEE3M
Brief Description
CAP ALUM 37000UF 75V SCREW
Datasheet Download
E36D750LPN373TEE3M.pdf
Availability of E36D750LPN373TEE3M
QUANTITY
E36D750LPN373TEE3M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D750LPN373TEE3M
Internal Part NumberEIS-E36D750LPN373TEE3M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
PackagingBulk
Capacitance37000µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating75V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D750LPN373TEE3M
Related LinksE36D750LP, E36D750LPN373TEE3M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D750LPN373TEE3M Details Description
Related parts for E36D750LPN373TEE3M
RES SMD 274K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V NP0 1825 datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 6 CKTS LGT 305 datasheet.pdf
MODULE ME 8MB SDRAM 2MB FLASH datasheet.pdf
CABLE SGL-END STR SCKT 19POS 3' datasheet.pdf
RES 5.97K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf