Vicor Corporation V375A15M400BG
V375A15M400BG picture photo
Mfg. Part Number
V375A15M400BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V375A15M400BG.pdf
Availability of V375A15M400BG
QUANTITY
V375A15M400BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A15M400BG
Internal Part NumberEIS-V375A15M400BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency85.3%
Power (Watts) - Max400W