AVX Corporation 08051U1R7BAT2A
08051U1R7BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051U1R7BAT2A
Brief Description
CAP CER 1.7PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051U1R7BAT2A.pdf
Availability of 08051U1R7BAT2A
QUANTITY
08051U1R7BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051U1R7BAT2A
Internal Part NumberEIS-08051U1R7BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.7pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051U1R7BAT2A
Related Links08051U1, 08051U1R7BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051U1R7BAT2A Details Description
Related parts for 08051U1R7BAT2A
IC ENCORE MC MCU FLASH 16K 32QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 33PF 1.5KV NP0 1210 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 18.9VA CHAS MNT datasheet.pdf
TXRX XLATING DUAL 3ST 6TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
KK 100 HDR POL BWR RTAN 35POS datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES SMD 1.96K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM 2LVL GRN DIFF datasheet.pdf