Amphenol Aerospace Operations MS27508E16B26AN
MS27508E16B26AN picture photo
Mfg. Part Number
MS27508E16B26AN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 26POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
MS27508E16B26AN.pdf
Availability of MS27508E16B26AN
QUANTITY
MS27508E16B26AN Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27508E16B26AN
Internal Part NumberEIS-MS27508E16B26AN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27508E16B26AN
Related LinksMS27508, MS27508E16B26AN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27508E16B26AN Details Description
Related parts for MS27508E16B26AN
CONN HEADER 7POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
DIODE ZENER 200V 1.5W DO214AC datasheet.pdf
HI-TEMP,M18,PNP,NC,CONN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION LIMIT datasheet.pdf
BREAKER PLUG datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 230VAC TERM datasheet.pdf