Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y006210K0000A0L
Y006210K0000A0L picture photo
Mfg. Part Number
Y006210K0000A0L
Brief Description
RES 10K OHM 0.6W 0.05% RADIAL
Datasheet Download
Y006210K0000A0L.pdf
Availability of Y006210K0000A0L
QUANTITY
Y006210K0000A0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y006210K0000A0L
Internal Part NumberEIS-Y006210K0000A0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y006210K0000A0L
Y006210K0000A0L Details Description
Related parts for Y006210K0000A0L
IC WATCHDOG PIN-SELECT SOT23-8 datasheet.pdf
CAP ROUND INDICATOR CLEAR WHITE datasheet.pdf
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC SMC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SAW RESONATOR 868.95MHZ SM3030-6 datasheet.pdf
DOUBLE CHOKE 47MH 0.3 A HORZ datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT PIN datasheet.pdf