AVX Corporation 08051U1R7BAT2A
08051U1R7BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051U1R7BAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.7PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051U1R7BAT2A.pdf
Availability of 08051U1R7BAT2A
QUANTITY
08051U1R7BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051U1R7BAT2A
Internal Part NumberEIS-08051U1R7BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.7pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051U1R7BAT2A
Related Links08051U1, 08051U1R7BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051U1R7BAT2A Details Description
Related parts for 08051U1R7BAT2A
RES SMD 68K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN MMCX PLUG GANG 2POS PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM3743-300 datasheet.pdf
CONN M12 4POS R/A SOCKET datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES 324 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
LENS 3POS 21.8MM ROUND OD 8.9MM datasheet.pdf
WASHER FLAT M8 PLASTIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 1W DO216 datasheet.pdf