AVX Corporation 08051U1R7CAT2A
08051U1R7CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051U1R7CAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.7PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051U1R7CAT2A.pdf
Availability of 08051U1R7CAT2A
QUANTITY
08051U1R7CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051U1R7CAT2A
Internal Part NumberEIS-08051U1R7CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package6,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.7pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051U1R7CAT2A
Related Links08051U1, 08051U1R7CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051U1R7CAT2A Details Description
Related parts for 08051U1R7CAT2A
CAP CER 200PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 60W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC SOT23-3 datasheet.pdf
EJECTOR PCB 0.98" NYL 0.062" BLU datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 6.0V SNT-4A datasheet.pdf
CAP CER 270PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf