Yageo MFR-25FRF52-90R9
MFR-25FRF52-90R9 picture photo
Mfg. Part Number
MFR-25FRF52-90R9
Brief Description
RES 90.9 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFR-25FRF52-90R9.pdf
Availability of MFR-25FRF52-90R9
QUANTITY
MFR-25FRF52-90R9 Order Process
Ship out your order
Specifications of MFR-25FRF52-90R9
Internal Part NumberEIS-MFR-25FRF52-90R9
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)90.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFR-25FRF52-90R9
Related LinksMFR-25FR, MFR-25FRF52-90R9 Datasheet, Yageo Distributor
MFR-25FRF52-90R9 Details Description
Related parts for MFR-25FRF52-90R9
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 11A ISOPLUS247 datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS VERT 1.5MM TIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 4.63A 31 MOHM TH datasheet.pdf