AVX Corporation 08051U1R7CAT2A
08051U1R7CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051U1R7CAT2A
Brief Description
CAP CER 1.7PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051U1R7CAT2A.pdf
Availability of 08051U1R7CAT2A
QUANTITY
08051U1R7CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051U1R7CAT2A
Internal Part NumberEIS-08051U1R7CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package6,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.7pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051U1R7CAT2A
Related Links08051U1, 08051U1R7CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051U1R7CAT2A Details Description
Related parts for 08051U1R7CAT2A
FUSE GLASS 6A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 100MA 13.2 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RELAY SSR CONTACT 48VDC 40A 32V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf