AVX Corporation 08051U2R7CAT2A
08051U2R7CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051U2R7CAT2A
Brief Description
CAP CER 2.7PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051U2R7CAT2A.pdf
Availability of 08051U2R7CAT2A
QUANTITY
08051U2R7CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051U2R7CAT2A
Internal Part NumberEIS-08051U2R7CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.7pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051U2R7CAT2A
Related Links08051U2, 08051U2R7CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051U2R7CAT2A Details Description
Related parts for 08051U2R7CAT2A
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 4.3V SC-82AB datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 30MM PREWIRED MOD datasheet.pdf
BOARD EVAL BUCK BOOST LM3423 datasheet.pdf
CONN HDBNC JACK STR 75 OHM PCB datasheet.pdf
CBL 9POS 0.5MM JMPR TYPE D 4" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf