AVX Corporation 08051U430FAT2A
08051U430FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051U430FAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 43PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051U430FAT2A.pdf
Availability of 08051U430FAT2A
QUANTITY
08051U430FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051U430FAT2A
Internal Part NumberEIS-08051U430FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance43pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051U430FAT2A
Related Links08051U4, 08051U430FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051U430FAT2A Details Description
Related parts for 08051U430FAT2A
DIODE ZENER 33V 400MW SOD323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC REG MULT CONFG ADJ 2.1A SOT23 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 243MA 3.5 OHM SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.27MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 25A 650 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 1K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4K OHM 0.02% 1/5W 0805 datasheet.pdf
OSC XO 16.384MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf