AVX Corporation 08051U5R6DAT2A
08051U5R6DAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051U5R6DAT2A
Brief Description
CAP CER 5.6PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051U5R6DAT2A.pdf
Availability of 08051U5R6DAT2A
QUANTITY
08051U5R6DAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051U5R6DAT2A
Internal Part NumberEIS-08051U5R6DAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051U5R6DAT2A
Related Links08051U5, 08051U5R6DAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051U5R6DAT2A Details Description
Related parts for 08051U5R6DAT2A
IC DATA SELECTOR/MUX DUAL 16SOIC datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 50ppm 8pF 120 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 2-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
HDR STR DR.100 DP datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL MOD 600V 550A datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:5 156MHZ 16TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.00091UF RADIAL datasheet.pdf