Vishay/Dale RNC55H7502DPRSL
RNC55H7502DPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7502DPRSL
Brief Description
RES 75K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7502DPRSL.pdf
Availability of RNC55H7502DPRSL
QUANTITY
RNC55H7502DPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7502DPRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H7502DPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7502DPRSL
Related LinksRNC55H7, RNC55H7502DPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7502DPRSL Details Description
Related parts for RNC55H7502DPRSL
TRIMMER 2M OHM 0.5W TH datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 1A SOD123F datasheet.pdf
REL HSG 11P datasheet.pdf
SENS 75PSI 22MM 7/16-20-2B 1-5V datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf