AVX Corporation 08051U6R0BAT2A
08051U6R0BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051U6R0BAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051U6R0BAT2A.pdf
Availability of 08051U6R0BAT2A
QUANTITY
08051U6R0BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051U6R0BAT2A
Internal Part NumberEIS-08051U6R0BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051U6R0BAT2A
Related Links08051U6, 08051U6R0BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051U6R0BAT2A Details Description
Related parts for 08051U6R0BAT2A
IC SRAM 2MBIT 10NS 44TSOP datasheet.pdf
CONN SOCKET 50POS .050" GOLD datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 10MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 178 TYPEA 36POS datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH KNOB SQ 3-POS DPDT ILL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 3COAX SKT datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 38 PIN RIGHT AN datasheet.pdf
IC REG BUCK 12V 1A TO220-5 datasheet.pdf