AVX Corporation 08051U6R0BAT2A
08051U6R0BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051U6R0BAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051U6R0BAT2A.pdf
Availability of 08051U6R0BAT2A
QUANTITY
08051U6R0BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051U6R0BAT2A
Internal Part NumberEIS-08051U6R0BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051U6R0BAT2A
Related Links08051U6, 08051U6R0BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051U6R0BAT2A Details Description
Related parts for 08051U6R0BAT2A
RES CHAS MNT 2 OHM 5% 100W datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG11A/AF11/AFE11T datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC SWITCH LV DUAL SPST 10DFN datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 287 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 20V 2917 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 7PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT PIN datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 30W datasheet.pdf