AVX Corporation 08051U7R5BAT2A
08051U7R5BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051U7R5BAT2A
Brief Description
CAP CER 7.5PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051U7R5BAT2A.pdf
Availability of 08051U7R5BAT2A
QUANTITY
08051U7R5BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051U7R5BAT2A
Internal Part NumberEIS-08051U7R5BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.5pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051U7R5BAT2A
Related Links08051U7, 08051U7R5BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051U7R5BAT2A Details Description
Related parts for 08051U7R5BAT2A
LED 10MM RED PANEL MOUNT datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.8A DDPAK datasheet.pdf
LED 5MM VERT HI EFF YELL PC MNT datasheet.pdf
LED 7-SEG 3DIGIT RED 0.56" CC datasheet.pdf
MI-2 D/R CLIP 16CKT 510941605 datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 6W datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf