AVX Corporation 08051U820GAT2A
08051U820GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051U820GAT2A
Brief Description
CAP CER 82PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051U820GAT2A.pdf
Availability of 08051U820GAT2A
QUANTITY
08051U820GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051U820GAT2A
Internal Part NumberEIS-08051U820GAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package6,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance82pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051U820GAT2A
Related Links08051U8, 08051U820GAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051U820GAT2A Details Description
Related parts for 08051U820GAT2A
IC PLL AUD CLK SYNTHESIZER 8SOIC datasheet.pdf
COVERPLATE 5-20 DUPLEX FLIP LID datasheet.pdf
ICL 20 OHM 20% 3A 13MM datasheet.pdf
CONN RCPT CXP 84POS W/LT PIPE datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 35V 10% 2414 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN BASE SZB16 datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 8POS .100" datasheet.pdf