AVX Corporation 08052A101JAT2P
08052A101JAT2P picture photo
Mfg. Part Number
08052A101JAT2P
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
08052A101JAT2P.pdf
Availability of 08052A101JAT2P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
08052A101JAT2P Order Process
Ship out your order
Specifications of 08052A101JAT2P
Internal Part NumberEIS-08052A101JAT2P
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08052A101JAT2P
Related Links08052A1, 08052A101JAT2P Datasheet, AVX Corporation Distributor
08052A101JAT2P Details Description
Related parts for 08052A101JAT2P
CONN EDGECARD 70POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC BINARY COUNTER/DIV/OSC 16SOIC datasheet.pdf
HDM BACKPLANE MODULE POL/GDE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS PIN datasheet.pdf
CONN HDR 46POS 1MM T/H datasheet.pdf
CAP 470MF -20% +80% 5.5V T/H datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG FLEX 8POS SKT datasheet.pdf