Vishay/Dale RNC50H1242BSRE6
RNC50H1242BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1242BSRE6
Brief Description
RES 12.4K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1242BSRE6.pdf
Availability of RNC50H1242BSRE6
QUANTITY
RNC50H1242BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1242BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H1242BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1242BSRE6
Related LinksRNC50H1, RNC50H1242BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1242BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H1242BSRE6
RES SMD 442 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 28.7 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.1M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf