AVX Corporation 08052A101JAT2P
08052A101JAT2P picture photo
Mfg. Part Number
08052A101JAT2P
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
08052A101JAT2P.pdf
Availability of 08052A101JAT2P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
08052A101JAT2P Order Process
Ship out your order
Specifications of 08052A101JAT2P
Internal Part NumberEIS-08052A101JAT2P
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08052A101JAT2P
Related Links08052A1, 08052A101JAT2P Datasheet, AVX Corporation Distributor
08052A101JAT2P Details Description
Related parts for 08052A101JAT2P
RES SMD 0.005 OHM 5% 2W J LEAD datasheet.pdf
CARDEDGE 30POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 SQ WW datasheet.pdf
SOLDER SHIELD TERM NIK PLT BRAID datasheet.pdf
IC CPLD 1056MC 6.72NS 256FTBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf