AVX Corporation 08052A151FAT2A
08052A151FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08052A151FAT2A
Brief Description
CAP CER 150PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
08052A151FAT2A.pdf
Availability of 08052A151FAT2A
QUANTITY
08052A151FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08052A151FAT2A
Internal Part NumberEIS-08052A151FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08052A151FAT2A
Related Links08052A1, 08052A151FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08052A151FAT2A Details Description
Related parts for 08052A151FAT2A
BOX ALUM GRAY 8.76"L X 5.76"W datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE CLEAR datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 43VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
STRIP CON datasheet.pdf
RES 200 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf