Bel Fuse Inc. SCRH104-151
SCRH104-151 picture photo
Mfg. Part Number
SCRH104-151
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 150UH 790MA 640 MOHM
Datasheet Download
SCRH104-151.pdf
Availability of SCRH104-151
QUANTITY
SCRH104-151 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCRH104-151
Internal Part NumberEIS-SCRH104-151
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCRH104
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance150µH
Tolerance±20%
Current Rating790mA
Current - Saturation630mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)640 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.398" L x 0.362" W (10.10mm x 9.20mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCRH104-151
Related LinksSCRH1, SCRH104-151 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCRH104-151 Details Description
Related parts for SCRH104-151
FIXED IND 1MH 40MA 53 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.87KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 10A BEVL PLNGR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 68 OHM 5% 300W datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 1% 1/5W 0402 datasheet.pdf