NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BYV32EB-200,118
BYV32EB-200,118 picture photo
Mfg. Part Number
BYV32EB-200,118
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY GP 200V 20A D2PAK
Datasheet Download
BYV32EB-200,118.pdf
Availability of BYV32EB-200,118
QUANTITY
BYV32EB-200,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BYV32EB-200,118
Internal Part NumberEIS-BYV32EB-200,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginSOT404 Leadframe Suppliers 04/Jun/2014
PCN OtherJoint Venture Company 09/Aug/2015
Joint Venture Revision 07/Aug/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.15V @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)25ns
Current - Reverse Leakage @ Vr30µA @ 200V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BYV32EB-200,118
BYV32EB-200,118 Details Description
Related parts for BYV32EB-200,118
RES 68.0 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6.5PF 50V U2J 0201 datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG SHLD 500' datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 22UF 6.3V X5R 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 24POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 560POS GOLD datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT datasheet.pdf
RES 909K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf