AVX Corporation 08052A151GAT2A
08052A151GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08052A151GAT2A
Brief Description
CAP CER 150PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
08052A151GAT2A.pdf
Availability of 08052A151GAT2A
QUANTITY
08052A151GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08052A151GAT2A
Internal Part NumberEIS-08052A151GAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)