AVX Corporation 08052A1R4CAT2A
08052A1R4CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08052A1R4CAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.4PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
08052A1R4CAT2A.pdf
Availability of 08052A1R4CAT2A
QUANTITY
08052A1R4CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08052A1R4CAT2A
Internal Part NumberEIS-08052A1R4CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.4pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08052A1R4CAT2A
Related Links08052A1, 08052A1R4CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08052A1R4CAT2A Details Description
Related parts for 08052A1R4CAT2A
CAP CER 150PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 10POS datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
Connector Receptacle 66 Position 0.050" (1.27mm) Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
CONN SPRING TARGET SGL R/A 48POS datasheet.pdf
IC OVERVOLTAGE PROT TSOT23-8 datasheet.pdf
CAP CER 62PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 9A OLIVE datasheet.pdf