AVX Corporation 08052A271GAT2A
08052A271GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08052A271GAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 270PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
08052A271GAT2A.pdf
Availability of 08052A271GAT2A
QUANTITY
08052A271GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08052A271GAT2A
Internal Part NumberEIS-08052A271GAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.050" (1.27mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08052A271GAT2A
Related Links08052A2, 08052A271GAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08052A271GAT2A Details Description
Related parts for 08052A271GAT2A
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 8A 5V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 3.9A 8-SOIC datasheet.pdf
RES 3.57 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MIXR 700MHZ-1GHZ UP/DWN 20MCM datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 85W datasheet.pdf
TVS DIODE 171VWM 274VC DO-214AC datasheet.pdf
CAP CER 62PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf