AVX Corporation 08052A560GAT2A
08052A560GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08052A560GAT2A
Brief Description
CAP CER 56PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
08052A560GAT2A.pdf
Availability of 08052A560GAT2A
QUANTITY
08052A560GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08052A560GAT2A
Internal Part NumberEIS-08052A560GAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08052A560GAT2A
Related Links08052A5, 08052A560GAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08052A560GAT2A Details Description
Related parts for 08052A560GAT2A
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 8POS PIN datasheet.pdf
XBEE PRO ZNET 2.5 SER2 10MW WIRE datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
350 TB SPRING CLAMP 180D datasheet.pdf
CAP CER 51PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf