AVX Corporation 08052C122KAT2A
08052C122KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08052C122KAT2A
Brief Description
CAP CER 1200PF 200V X7R 0805
Datasheet Download
08052C122KAT2A.pdf
Availability of 08052C122KAT2A
QUANTITY
08052C122KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08052C122KAT2A
Internal Part NumberEIS-08052C122KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08052C122KAT2A
Related Links08052C1, 08052C122KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08052C122KAT2A Details Description
Related parts for 08052C122KAT2A
CAP TANT 0.33UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 30PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
CGRID VT SLOTTED HDR 30 SAU 52CK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 2.6A TSOT26 datasheet.pdf
M803 7C 7#16 PIN RECP OM datasheet.pdf
TV 6C 6#22D PIN J/N RECP datasheet.pdf
AB 3C 3#16S PIN RECP datasheet.pdf
Capacitors TRIMMER 5.2-30PF 100V TH datasheet.pdf