AVX Corporation 08052C222MAT2A
08052C222MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08052C222MAT2A
Brief Description
CAP CER 2200PF 200V X7R 0805
Datasheet Download
08052C222MAT2A.pdf
Availability of 08052C222MAT2A
QUANTITY
08052C222MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08052C222MAT2A
Internal Part NumberEIS-08052C222MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08052C222MAT2A
Related Links08052C2, 08052C222MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08052C222MAT2A Details Description
Related parts for 08052C222MAT2A
LED GREEN T1 3/4 PC MNT datasheet.pdf
CONN INTERFACE MODULE HDR 26POS datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 18-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
RES 0.71 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 96 I/O 144FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 130V 3W SMB datasheet.pdf