AVX Corporation 08052C331JAT2A
08052C331JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08052C331JAT2A
Brief Description
CAP CER 330PF 200V X7R 0805
Datasheet Download
08052C331JAT2A.pdf
Availability of 08052C331JAT2A
QUANTITY
08052C331JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08052C331JAT2A
Internal Part NumberEIS-08052C331JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08052C331JAT2A
Related Links08052C3, 08052C331JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08052C331JAT2A Details Description
Related parts for 08052C331JAT2A
LED AMBER DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 4.87KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A 16TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 36PF 630V NP0 1812 datasheet.pdf
OSC XO 32.000MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf
CAP CER 270PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 24 CKTS LGT 305 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 122.88MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf