AVX Corporation 08052C471MAT2A
08052C471MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08052C471MAT2A
Brief Description
CAP CER 470PF 200V X7R 0805
Datasheet Download
08052C471MAT2A.pdf
Availability of 08052C471MAT2A
QUANTITY
08052C471MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08052C471MAT2A
Internal Part NumberEIS-08052C471MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08052C471MAT2A
Related Links08052C4, 08052C471MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08052C471MAT2A Details Description
Related parts for 08052C471MAT2A
JUMPER-H1501TR/A2015B/X 8" datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 0.05A SSSMINI-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .093 VERT TIN datasheet.pdf
CABLE UMC PLUG-PLUG .81 LP 200MM datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 1.02K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST 16A 125V datasheet.pdf
WASHER SHOULDER M3.5 NYLON datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.1% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf