Vishay/Sprague 591D225X9035C2T15H
591D225X9035C2T15H picture photo
Mfg. Part Number
591D225X9035C2T15H
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 35V 10% 2812
Datasheet Download
591D225X9035C2T15H.pdf
Availability of 591D225X9035C2T15H
QUANTITY
591D225X9035C2T15H Order Process
Ship out your order
Specifications of 591D225X9035C2T15H
Internal Part NumberEIS-591D225X9035C2T15H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 591D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2812 (7132 Metric)
Size / Dimension0.280" L x 0.126" W (7.10mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)591D225X9035C2T15H
Related Links591D225X9, 591D225X9035C2T15H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
591D225X9035C2T15H Details Description
Related parts for 591D225X9035C2T15H
CONN SMA PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
VOLTMETER 199.9MVDC LCD PANEL MT datasheet.pdf
DNF 60 MHZ -1000 MHZ SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 9-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
FUSE DIST BLOCK 760A 600V 1POLE datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V U2J 1210 datasheet.pdf
CAP CER 5.4PF 50V R2H 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RADIO MODULE DERFMEGA128-22M00 datasheet.pdf
IGBT 600V 60A 189W TO247 datasheet.pdf