AVX Corporation 08052C681KAT2A
08052C681KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08052C681KAT2A
Brief Description
CAP CER 680PF 200V X7R 0805
Datasheet Download
08052C681KAT2A.pdf
Availability of 08052C681KAT2A
QUANTITY
08052C681KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08052C681KAT2A
Internal Part NumberEIS-08052C681KAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance680pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08052C681KAT2A
Related Links08052C6, 08052C681KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08052C681KAT2A Details Description
Related parts for 08052C681KAT2A
RES SMD 39K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF03G/AF03/AFE03T datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.5MHZ 14DIP datasheet.pdf
HOLDER 8 D CELL W/6" WIRE LEADS datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 40POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf