AVX Corporation 08052U1R2BAT2A
08052U1R2BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08052U1R2BAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.2PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
08052U1R2BAT2A.pdf
Availability of 08052U1R2BAT2A
QUANTITY
08052U1R2BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08052U1R2BAT2A
Internal Part NumberEIS-08052U1R2BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08052U1R2BAT2A
Related Links08052U1, 08052U1R2BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08052U1R2BAT2A Details Description
Related parts for 08052U1R2BAT2A
IC REG CTRLR PWM 16-TSSOP datasheet.pdf
IC DAC 10BIT I2C QUAD 16-QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 12VOUT datasheet.pdf
CAP CER 560PF 500V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 31POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
3IN NOM BH MED DUTY CASTER:PU ST datasheet.pdf
IC REG LDO 2.2V 0.3A 4SSON datasheet.pdf