Vicor Corporation V375A8T400BS3
V375A8T400BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A8T400BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W
Datasheet Download
V375A8T400BS3.pdf
Availability of V375A8T400BS3
QUANTITY
V375A8T400BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A8T400BS3
Internal Part NumberEIS-V375A8T400BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency82.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A8T400BS3
Related LinksV375A8, V375A8T400BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A8T400BS3 Details Description
Related parts for V375A8T400BS3
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V 10% X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CABLE STR 3POS FEMALE-FEMALE 2M datasheet.pdf
ADC 12BIT 1CH 200-500KSPS SOT23 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 5POS 5M datasheet.pdf
MOD IR RCVR 36KHZ TOP VIEW datasheet.pdf
CAP FILM 16NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf