AVX Corporation 08052U1R7CAT2A
08052U1R7CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08052U1R7CAT2A
Brief Description
CAP CER 1.7PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
08052U1R7CAT2A.pdf
Availability of 08052U1R7CAT2A
QUANTITY
08052U1R7CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08052U1R7CAT2A
Internal Part NumberEIS-08052U1R7CAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.7pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08052U1R7CAT2A
Related Links08052U1, 08052U1R7CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08052U1R7CAT2A Details Description
Related parts for 08052U1R7CAT2A
DIODE ZENER 30V 200MW SOD323 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 7.5MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SLDV-THR 5.00/34/180G 3.2 BK datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV 2CH I2C 8SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
HD 38999 73C 73#23 PIN RECP datasheet.pdf
820UF 63V 16X35MM 105C 10000H datasheet.pdf