AVX Corporation 08052U2R1BAT2A
08052U2R1BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08052U2R1BAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.1PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
08052U2R1BAT2A.pdf
Availability of 08052U2R1BAT2A
QUANTITY
08052U2R1BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08052U2R1BAT2A
Internal Part NumberEIS-08052U2R1BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08052U2R1BAT2A
Related Links08052U2, 08052U2R1BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08052U2R1BAT2A Details Description
Related parts for 08052U2R1BAT2A
IC REDRIVER 1CH 4GBPS 8WSON datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS 0.5MM STR SMD datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 20W TO263 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS JAM NUT SKT datasheet.pdf