AVX Corporation 08052U390KAT2A
08052U390KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08052U390KAT2A
Brief Description
CAP CER 39PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
08052U390KAT2A.pdf
Availability of 08052U390KAT2A
QUANTITY
08052U390KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08052U390KAT2A
Internal Part NumberEIS-08052U390KAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08052U390KAT2A
Related Links08052U3, 08052U390KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08052U390KAT2A Details Description
Related parts for 08052U390KAT2A
CIR BRKR 100MA 240VAC 28VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 23.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf