AVX Corporation 08052U3R6BAT2A
08052U3R6BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08052U3R6BAT2A
Brief Description
CAP CER 3.6PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
08052U3R6BAT2A.pdf
Availability of 08052U3R6BAT2A
QUANTITY
08052U3R6BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08052U3R6BAT2A
Internal Part NumberEIS-08052U3R6BAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.6pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08052U3R6BAT2A
Related Links08052U3, 08052U3R6BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08052U3R6BAT2A Details Description
Related parts for 08052U3R6BAT2A
RES 174 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH TRANS 8SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 390PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 22UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf