AVX Corporation 08052U430FAT2A
08052U430FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08052U430FAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 43PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
08052U430FAT2A.pdf
Availability of 08052U430FAT2A
QUANTITY
08052U430FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08052U430FAT2A
Internal Part NumberEIS-08052U430FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance43pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08052U430FAT2A
Related Links08052U4, 08052U430FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08052U430FAT2A Details Description
Related parts for 08052U430FAT2A
CAP CER 18PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4-CHANNEL 8-SOIC datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 6V .750A RADIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS CABLE PIN datasheet.pdf
TBLK VET, 5.0MM, 3.0MM TL, 3 POS datasheet.pdf