AVX Corporation 08052U5R1CAT2A
08052U5R1CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08052U5R1CAT2A
Brief Description
CAP CER 5.1PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
08052U5R1CAT2A.pdf
Availability of 08052U5R1CAT2A
QUANTITY
08052U5R1CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08052U5R1CAT2A
Internal Part NumberEIS-08052U5R1CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08052U5R1CAT2A
Related Links08052U5, 08052U5R1CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08052U5R1CAT2A Details Description
Related parts for 08052U5R1CAT2A
FIXED IND 150NH 400MA 560 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 22POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 3.5V 0.3A SOT89-5 datasheet.pdf
CONN RCPT SKT 7POS CRIMP PNL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V/3.3V 0.15A 6DFN datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 34 PIN RIGHT AN datasheet.pdf
IC DDR1 512M 166MHZ 66TSOP datasheet.pdf