AVX Corporation 08052U7R5BAT2A
08052U7R5BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08052U7R5BAT2A
Brief Description
CAP CER 7.5PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
08052U7R5BAT2A.pdf
Availability of 08052U7R5BAT2A
QUANTITY
08052U7R5BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08052U7R5BAT2A
Internal Part NumberEIS-08052U7R5BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.5pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08052U7R5BAT2A
Related Links08052U7, 08052U7R5BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08052U7R5BAT2A Details Description
Related parts for 08052U7R5BAT2A
SENS PRX 8MMDIA 2.5MMDIST NPN-NO datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 16V 10% 1411 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.75A/0.25A 28QFN datasheet.pdf
CINCH STRAP, HOOK & LOOP, ANY-LE datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 91MA 5.7 OHM SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 32.768KHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf